Katagoriler

11 Mayıs 2016 Çarşamba

Özgüven.. Kendine GÜVEN !

Birkaç arkadaşımızın instagramdaki yorumları üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim. 
 Bugün konumuz özgüven. Kiloluyken benimde en büyük problemimdi özgüvenli olmak. Kiloluyken hep bir ayrımcılık olduğunu hissediyordum. Bu ayrımcılık çocukluk çağlarımdan başlamıştı bende sonra ilkokul sonra üniversite olarakta devam etti. Giyindiklerim eleştiriliyor, yediklerim göz ucuyla inceleniyor, sınıfta minibüste yanım hep boş oluyor ve sürekli sinir bozucu esprilere maruz kalıyordum. Buda özgüvenimin kırılmasına ve üzülmeme neden oluyordu. 
  Kiloluysanız her şey sizin için problemdir zaten. Eğilip ayakkabınızı bağlamak, yürümek, kıyafet seçmek bile çok büyük problem. Özellikle o mağaza kabinlerinde çocukken saatlerce annemin beden arayıp bulmasını beklerdim çok mutsuz ederdi. Hiçbir zaman istediğim pantalonları giyememişimdir o yüzden. 
  Dışarı çıkmak bile gelmiyor insanın içinden herkes dönüp bakmasın, dalga geçmesin, göz ucuyla küçümseyerek bakmasın diye. 
  Yemek yemeye gidiyorsunuz arkadaşlarınızla mesela hemen "sana büyük boy verelim" yada "o sana yetmez" şakaları yapılıyor şahsen bir kadın olarak bunlara çok takılıp üzülürdüm. 
  Sonra dış görünüşünüz ikili ilişkileride etkiliyor. Özellikle duygusal ilişkilerde karşı taraf sizi daha fit görmek istiyor yada tam kafa denginiz ama görünüşünüz yanında abzürt kalıyor buda insanı üzüyor doğrusu. Tamam benim erkek arkadaşım takmıyor belki ama ben yinede üzülüyordum. 
Ama bunları artık takıp üzülmek yerine ben kilolarımla savaş açmayı tercih ettim. Kendime güvenmeyi başarabileceğime inanmayı seçtim. Özgüvenli olabileceğimi gösterdim. Mesela sınıfa girerken hemen kenardan en arkaya gitmek yerine tüm sınıfı turlayıp ondan sonra en ön sırada oturmayı tercih etmeye başladım. Minibüste kısık sesle "inebilir miyim" yerine gayet yüksek sesle söylemeye başladım. 
 Ben, benim. Kilolu X, Y, Z değilim. Dünyaya bir kere geldim ve bundan başka şansım yok. Şimdiki halimide sevmek zorundayım kilolu halimide. Çünkü ben hayatımdan 'başkaları' kelimesini çıkarttım. 
  Ayrımcılığa uğradım evet bu benim için en mükemmeliydi hangi insan ne kadar kaliteli görmüş oldum. 
Kendimi olduğum gibi kabul ettim ve bu işe başladım. Evet belki bir anda tamamen  harika bir vücudum olamaz sonuçta sabır gerektiren bir iş yapıyorum. Ama biliyorumki bir gün mükemmel bir vücudum olacak. O gün olsunda şunu yapayım demiyorum ben yinede. Bugün bu anı bu saati bu bedenimle yaşıyorum. Sizede tavsiyem asla üzülmeyin takmayın UMURSAMAYIN. Hayatta herşey değişir dış görünüm, bakışlar, insanlar.. Yeter ki siz kendinizi değiştirmeden hayata devam edebilin. 
  Unutma sağlıklı yaşama başlamak için yarını beklemeye gerek yok. Çünkü an bu an. Hemen şimdi başlayabilirsin yarın çok geç olabilir :) 
  Sağlıklı ve fit kal :) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder