Katagoriler

23 Nisan 2016 Cumartesi

Nereden Başlamalıyız ?

Sağlıklı yaşamak kararını aldık lakin nereden başlayacağımız hakkında bir bilgi sahibi değiliz. Yada bilgi sahibiyiz ama bildiklerimizin çoğu yanlış. Ben kendi deneyimlerimden yararlanarak size ufak birkaç şey sunmak istiyorum bu yazımda.
 Benim önerim sağlıklı yaşamınızı kontrol amacıyla ilk olarak telefonlarınıza uygulamalar indirmeniz. Benim telefonumda olmazsa olmazlarımdan yola çıkarak örnekler  vereceğim;
1) Pacer; Benim gün içinde adımlarımı sayan bir uygulama. Günlük 10.000 adımdan aşağı atmamaya çalışıyorum. Bu uygulama hedefimi gözlemlememdeki en büyük etken.
2)My Weight; Bu uygulama ile kilomu ve hedefime kalan süreyi izliyorum. Kendime koyduğum hedef kiloyu bu kiloya hangi tarihte kavuşmam gerektiğini girdiğimde bana yüzdelik olarak ilerlememde ne kadar yol aldığımı gösteriyor. Ayrıca kitle indeksimi  ölçmesi ilede benim en mükemmellerim arasında yer alıyor.
3)Diyet Koçum; Sanırım aramızda kalori hesabı yaparak sağlıklı beslenmeye çalışan arkadaşlarımızda var. Ben 1-2 ay bu uygulamayı kullanmıştım gayet herşeyi düzgündü. Ayrıca gün içindeki hareketimize göre aldığımız kalori ve yaktığımız kaloriyide gösteriyor. Ben çok memnundum lakin bende kalori takıntısı oluşmaya başlamıştı o yüzden kullanmayı bıraktım. Takıntılı arkadaşlar AMAN DİKKAT uygulamayı kullanırken esir olmayın :)
Kullanıp bıraktığım ama tam yorum yapamayacağım diğer uygulamalarda var göz atıp incelemek isterseniz;
Fit Best
Diyetteyim
Kalori Sayar
Nike+ Training Club
Fat Secret
Runstatic
Model My Diet
Fitwell
Diyetkolik

  İkinci olarak tabiki sağlıklı beslenmek ilk olarak mutfaktan geçer. Benim aklıma mutfak diyince buzdolabı gelir ve bende buzdolabından başlamıştım bu serüvene. Dolaptaki bütün abur cuburları değiştirip yerine sağlıklı besinler koymaya başladım. Meyveler özellikle elma,muz,armut,mandalina gibi sevdiğim meyveleri yerleştirdim dolaba. Ardından paket bisküviler  yerine önceliğim leblebi almak oldu. Leblebi olarak ben beyaz leblebi, tuzsuz yer fıstığı, fındık,ceviz tercih ettim. Tabi sizin isteğinize göre çiğ kaju, badem, sarı leblebi olarak değişebilir bunlar. Daha sonra kahvelerimi değiştirdim şekerli kahveler değil şekersiz kahveler tercih etmeye başladım. Çayı çok şekerli kullandığım için hayatımdan tamamen çıkarttım. Ekmek ilk zamanlar bir dilim beyaz ekmek kullanıp ardından tamamen kestim. Ama son zamanlarda çavdar ekmeği kullanmaya başladım sizede tavsiye ederim. Bir yazıda okumuştum ekmeksiz diyetler kişileri depresyona sokabiliyormuş. Dolaptaki yumurtaların sayısını arttırdım eskidende tüketirdim ama sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biri olduğu için tüketimimi arttırdım. Sebze ve su tüketimimide arttırdım. Bu arada ben günlük 3 LT su içiyorum. Gazetede okumuştum her 25 kilo için 1 Lt su içmek gerekiyormuş. Hamur işlerinden uzun bir müddet uzak durdum ama daha sonra kepekli yağı az poğaçalar yaptım. Ayrıca bal tüketme alışkanlığı edindim bal gerçekten tatlı isteğimi karşılıyor. Şuanlık aklıma dolabımda değiştirdiğim şeyler olarak bunlar geldi.
  Üçüncü olarak spor tabi ki.. Yukarıdada belirttiğim gibi gün içinde 10 bin adımı tamamlamaya çalışıyorum ayrıca evde de çeşitli sporlar yapıyorum. Lakin yazım sizi okurken yordu büyük ihtimal yaptığım sporlarıda yarınki yazıma görselli olarak paylaşacağım. Umarım o kıymetli gözlerinizi çok yormamışımdır. Elimden geldiği kadar yararlı bir yazı yazmaya çalıştım. Yararı olduysa ne mutlu bana.. Yarın tekrar burada görüşmek üzere sağlıklı ve fit kalmanız dileğiyle.. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder