Katagoriler

15 Ocak 2017 Pazar

Zamanı Kullanıyoruz Ama Nasıl ?

   Kişisel olarak baktığımda hayatımı ne kadar boş yaşadığımı fark ettim son zamanlarda. Günümü iyi değerlendiremediğimi ve çöpe attığımı.. 3-4 gün önce oturup neden böyle olduğunu sorgulamaya ve nerelerde hatalar yaptığımı düşünmeye başladım. Zamanımı ne kadar gereksiz şeylerde ve verimsiz biçimde kullanıyormuşum bir bilseniz.. Tabi ki anlatacağım merak etmeyin.
  Bazen insanlar çok eğlendiğini sandığı şeylerde o kadar zaman harcıyor ki nasıl geçtiğini bilemiyor açıkçası ben de öyleyim. Bunca senede bunlar yüzünden bir çok saatimi kaybetmişim.. Artık bunların neler olduğunu merak etmeye başladınız sanırım tamam başlıyorum anlatmaya o halde. 
  Uyku ile başlamak istiyorum zaman kayıplarını saymaya. Ben günde yaklaşık 10 saat uyuyabiliyorum ki son zamanlarda bu daha da fazlalaşmaya başlamıştı.. Günün 24 saatinden 10 saatini uyumaya ayırdığınızı düşünsenize size sadece 14 saat kalıyor. Oysa insanlara 6-7 saatlik uyku yetiyor uzmanlarda bunu belirtiyor zaten. Kendim 2 gündür 4 saat gece uykusu yapıyorum ve 2 saatte gün içinde uyuyarak 6 saat uyuma eylemini gerçekleştiriyorum. Tabi benimki de ne kadar doğru bilinmez. Ama size uyku hakkında öğrendiğim çok güzel detay vereyim akşam saat 22:00-01:00 arası uyuduğunuz uykuda saat başına 2 saat fazla uyumuş gibi hissediyor vücudunuz eğer az uyumayı düşünenlerdenseniz bu saat aralığında uyumayı tercih edin derim. 
  Spor yine zaman kayıpları arasına yazabileceğim bir konu. Her gün 2-3 saat spor yapan arkadaşlar görüyorum ve bunun büyük bir zaman kaybı olduğunu düşünüyorum tabi işi gücü olmayan insanlar için bu harika bir şey en azından uğraştıkları bir şeyler var. Zaman kaybı olmaması adına haftada 3-4 saat spor bence ideal. Kendim ise her gün yapıyorum ve sadece 30 dakika sürüyor bu haftaya dökersek 3 saate tekabül ediyor.
  Yemek yeme eylemimiz arasında da zaman kaybediyoruz ama bunun hiç farkında olmadığımızı biliyor musunuz ? Özellikle bu olay sabah kahvaltılarında yaşanıyor. Nasıl mı ? Şöyle ki o sabah kahvaltısı yapıldıktan sonra birde çay keyfi vardır ki yaklaşık 2 saat sürdürenleri biliyorum. YANLIŞ ! Kesinlikle zaman kaybı sabah kahvaltısı yada yemeklerden sonra sofra keyfi yapmayı bıraksak hayatımıza fazladan rahat 2 saat eklemiş oluruz. Çoğunuz bunu okurken hak vereceksiniz eminim. Bende akşam yemekten sonra oturup sofrada televizyon izlerdim yada sabah kahvaltıda haberleri izlemek için yavaş yemek yerdim artık bunu yapmayı bıraktım.
  Telefon konusu zaten çok ayrı bir mesele. Kendimde bu konuda çok yakınıyorum telefon bırakın diyemeyeceğim kendim bile bırakamamışken başkasına önermem çok saçma olur tabi ki. En azından şunu yapabilirsiniz telefona gelen her bildirime, her mesaja, her posta bakmayabilirsiniz. Ben bunu uygulamaya başladım özellikle ders çalışırken telefonumu rahatsız etmeye alıp öyle başlıyorum taa ki sayacım ders saatimin dolduğunu belirtene kadar. Yine saatlerce whatsappta sohbet etmek, 15 dakikadan uzun telefon muhabbetleri de zaman kayıpları arasında. Maalesef kendim geveze olduğum için yaklaşık 1 saati aşkın telefon görüşmeleri yapıyorum ama artık buna dikkat edeceğim. Konuşmayı seven arkadaşlara önerim çok uzun telefon muhabbetleri yerine sesli mesajlarla karşınızdakine cevap vermeniz sizi tatmin ediyor. Denedim ve başarılı :)
  Televizyon için o kadar çok yazılacak şey var ki ben size yüzeysel birkaç şey yazayım. Mesela dünyanın en boş işi olan evlendirme programları.. Bunların bağımlısı olan arkadaşlar var hatta yapmayın lütfen geliştirmeniz gereken daha farklı konularınız, bilgileriniz varken bunlarla zaman kaybedip beyin hücrelerinizi yormayın. Bırakın zaten artık hiçbiri eskisi gibi değil bende büyük tutkunlarındandım ama artık eski tadı yok ve boş iş olduğunu fark ettim. Yine 2-3 bölüm üst üste dizi izlemekte zaman kaybı arasında özellikle Türk dizisi izleyenlerin vay haline bir bölüm sadece 2 saat sürüyor 3 bölüm izlediğinizde tam 6 saatiniz çöp. Tabi ki dizi film izleyebilirsiniz ama bu oran günde değil haftada 3-4 saat olmalı.
  Arkadaşlarla buluşma işini bazı abartan arkadaşlar var mesela her çağrıldığında dışarı çıkarlar saatlerini kafeler de harcarlar. Evet dışarı çıkın çıkmayın diyemem herkes çıkmalı fakat bu her gün değil haftada 1 kez olmalı düşüncesindeyim. En azından kendimi bildim bileli benim için böyledir her hafta sonu Cumartesi günü dışarı çıkarım tüm gün doyasıya gezerim alışverişimi yaparım, arkadaşlarımla görüşürüm. Daha sonraki günlerde dışarı çıkmamayı tercih ederim.
   Veee bazı arkadaşların doyamadığı kitap okumak ile cümlelerimi sonlandıracağım. Sosyal medya hesaplarımda hep takip ettiğim insanlarda çok dikkatimi çekiyor bu olay. Kadın yada adam oturuyor saatlerce kitap okuyor hatta geçen gün 5 saat kitap okuyup kitabı bitirdiğini bildiren bir post atmıştı çok şaşırdım. Bende kitap okumayı sevenlerdenim hatta bunu hayatıma günlük olarak sokmak için planlarıma düzenli olarak yazarım "50 sayfa kitap okunacak" diye. Doğru olan kesinlikle 30-40 dakika kitap okumak saatlerce değil.
   Yazınca ne kadarda çok zaman kaybı yaşadığımızı bir kere daha gördüm açıkçası. Sende sevgili okur belki bu yazıdan kendine göre bir şeyler bulursun ve bunlara artık dikkat edersin. Eğer hayatındaki ufak şeyleri sana fark ettirip bir dokunuş yapabildiysem ne mutlu bana.. Zamanın kıymetini bil bir daha bu ana bu dakika dönemiyoruz ne yazık ki iyisi mi sen bu anı öyle güzel yaşa öyle dolu yaşa ki bir daha bu ana dönemesen de "dolu yaşadım nasılsa hamd olsun" diyebilesin. 
                                                                                 Sevgiyle kal. Saygılarımla..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder